DnD wrote on Apr 16
th, 2019 at 4:01pm:
One thing to consider about Beacons is that new melee set has artifact bonus to MP and DS superior to set, except the off-hand doublestrike, right?
Yes. Which shifts again in favor to SoulWhelm even without stacks. The only gain on Beacons is 10% offhand, and +5/5, +1 multi if Scourge. I will math a more effective model to see what comes out ahead. As the previous math is a naked baseline comparison on a character with all values set to essentially 0.
Using 225 melee power and 15 doublestrike main hand for SoulWhelm. Using same for Beacons + 10% doublestrike offhand.
Razor
67.5 x 2.25 = 151.875
225 mp
(151.875 x 15) + (151.875 x 3 x4) + (151.875 x 2 x 7) = 6226.875
6226.875 / 20 = 311.34375
15 dstrike
311.34375 x 1.15 = 358.0453125
Whelm
7.5 x 5 =
52.5 x 2.25 = 118.125
(118.125 x 15) + (118.125 x 2 x 4) + (118.125 x 2 x 7 ) = 4370.625
4370.625 / 20 = 218.53125
no offhand dstrike bonus
358.0453125 + 218.53125 = 576.5765625
Beacons
225 mp 15 dstrike 10 offhand dstrike
7 x 6.5 = 45.5
45.5 + 15 = 60.5
225 mp
60.5 x 2.25 = 136.125
(136.125 x 15) + (136.125 x3 x 3) + (136.125 x2 x 5) = 4628.25
4628.25 / 20 = 231.4125
15 dstrike
231.4125 x 1.15 = 266.124375
+
231.4125 x 1.10 = 254.55375
= 520.678125
Scourge mace bonuses on Beacon set bonus. +1 Multiplier, +5 doublestrike, and +5 offhand doublestrike.
Scourge AP
(136.125 x 15) + (136.125 x3 x 4) + (136.125 x2 x 6) = 5308.875
5308.875 / 20 = 265.44375
265.44375 x 1.20 = 318.5325
+
265.44375 x 1.15 = 305.2603125
623.7928125
Looks like Beacons on a Scourge beat out SoulWhelm. Otherwise SoulWhelm wins out.